×

Pansuman Uygulaması

Pansuman genel olarak yara tedavisi demektir. Yaraların mikroplardan temizlenmesi ve korunması için yapılan yıkama ve örtme işlemidir. Yara iyileşmesinin iyi, çabuk ve iz bırakmadan olması için bölgenin ölü dokulardan ve mikroorganizmalardan temizlenmesi ve dış ortamın zararlı etkilerinden korunması gerekir. Böylece hem mikropların hem de tahriş edici maddelerin yaraya ulaşması engellenmiş olur. Pansuman, ifraz maddelerini yaradan uzaklaştıran, emen, kanayan kısmı tampone eden, yaralı bölgenin anatomik ve fizyolojik durumunu muhafaza eden ve aseptik esaslar içinde uygulanan tedavidir.


Eskişehir Pansuman Hizmeti


Yara bakımının tarihi, insanlık tarihi kadar eskidir. Sterilizasyon, dezenfeksiyon, antisepsi ile ilgili bazı uygulamalar tarihin ilk çağlarından beri ampirik olarak insan yaşamında yer almıştır. Ancak bu uygulamaların da bilimsel temellere oturması, insanların hastalıkların etiyolojisi konusundaki düşüncelerinin gelişmesi ve mikroorganizmaların keşfini beklemiştir. Zaman içerisinde yarada kullanılan antiseptiklerin içerikleri zenginleştirilmiş ve daha yararlı hale getirilmiştir. Yaranın farklı etkenlerle oluşması, cildin ya da mukozanın bu etkene olan cevabını da değiştirmektedir. Bu nedenle, yara tedavisi, yarayı oluşturan etkenlerin özelliklerine ve vücudun verdiği tepkilere göre değişir. Yara iyileşmesi, yaranın oluştuğu andan itibaren başlar ve günlerce, haftalarca hatta aylarca sürebilir. Uzman hemşiremiz bu süreçte profesyonel bilgisi ve becerisiyle yara bakımında aktif rol üstlenir.


Yara iyileşmesi dikkatli ve özenli yapılan hemşirelik bakımı ile hızlanır, enfeksiyon gelişme oranı azalır, hastanın konforunun devamlılığı sağlanır. Bu nedenle yara bakımı ve tedavisinde hemşirenin rolü önemlidir. Yara bakımında ihmal, yanlış tedavi metotları; enfeksiyona, inflamasyona (iltihap) ya da ulserasyona (yaranın ilerlemesi) neden olmakta hatta bazı vakalarda uzuv kaybına yol açabilmektedir. Bunun için yara bakımını yapan sağlık personeli yaranın temizliği,

korunması, uygun yara bakım ürünlerinin kullanılması konusunda dikkatli ve bilinçli olmak zorundadır.Eymen Sağlık Kabini olarak 7 gün 24 saat 0542 813 50 81 arayabilir yada 0542 813 50 81 nolu whatsapp danışma hattımızdan hizmet talebinde bulunabilir ve fiyat teklifi alabilirsiniz. Pansuman hiç bir zaman geciktirilmemelidir. Uzman kadromuz ile tüm pansuman çeşitleri evinizde ve işinizde güvenle ve hijyenik bir ortam oluşturularak yapılmaktadır.

Sorunuz mu Var?